כיצד מקשרים בין עיצוב פנים לעיצוב חוץ

ואיך מכניסים את קסם הטבע אלינו הביתה?

כאשר טווים קשר בין עיצוב פנים לבין עיצוב חוץ יוצרים תחושת המשכיות, זרימה, עקביות והרמוניה. בעזרת יצירת קשר בין התכנון האדריכלי לסביבה החיצונית ניתן להעצים את הפונקציונאליות של סביבת המגורים, ליצור התרגשות וציפייה למתרחש בחוץ ולעורר עניין אסתטי וויזואלי מרשים. יתרה מכך, תכנון המפנה מקום של כבוד לחיבור בין חללים פנימיים לחללים חיצוניים הוא הבסיס לעיצוב אקולוגי ובר-קיימא, הוא מביא לחסכון אנרגטי ומאפשר ניצול מיטבי של משאבים טבעיים כגון שמש ותאורה טבעית הקיימים ממילא בסביבה.

קישור סינרגטי בין עיצוב חוץ לבין עיצוב פנים תורם להעלאת ערכו של הבית, כשהוא מספק לסביבת המגורים זהות ייחודית, מובחנת ומסוגננת. התכתבות בין פנים הבית לבין החוץ מעניקה ליושבי הבית ואורחיהם אווירה נעימה, סביבה נוחה ומרגיעה וביכולתה להעצים באופן משמעותי את רמת ואיכות החיים של הדיירים.

אף פעם לא מאוחר לקשר בין עיצוב פנים לבין עיצוב חוץ

נכון, אמנם המועד האידיאלי ליצור הרמוניה בין עיצוב פנים לבין עיצוב חוץ הוא כאשר מתכננים אדריכלית בית, דירה או בניין חדש, על הנייר, הרבה לפני שהונחה אבן הפינה הראשונה. עבור פרויקטי בנייה חדשים, מוטב לערב מתכנני נוף מקצועיים, מנוסים ומוכשרים כבר בשלבים המוקדמים של תכנון הפרויקט. זה יבטיח שהעיצוב הכולל עולה בקנה אחד עם חזונו,דרישותיו ותקציבו של הלקוח, יספק מענה לאתגרים מבניים, עיצוביים, הנדסיים או פונקציונליים כבר בשלבי התכנון הראשוניים, ימנע מראש בעיות וטעויות יקרות ויצור מראה עיצובי מגובש ומהודק, כזה הלוקח בחשבון את הסביבה, את המבנה, את התשתיות, את המערכות, המעטפת וגם את הגימורים.

יחד עם זאת, הניסיון שלי לימד אותי כי אף פעם לא מאוחר להשקיע ברקימת קשר בין עיצוב חוץ הבית לבין עיצוב הפנים שלו. ניתן לשוות לבית ולסביבתו החיצונית מראה מעוצב ומושקע בכל שלב, להכניס סטייל, נופך וגוון מיוחד גם זמן רב אחרי שהושלמה הבנייה. כאשר מחליטים למשל לערוך שיפוץ מבני או אסתטי או לבצע מעין "מתיחת פנים" לסביבת המגורים.

הסודות ליצירת קשר בין עיצוב פנים לבין עיצוב חוץ

בארגז הכלים של מתכנני נוף, כמוני, יש שפע של כלים ליצירת קשר אלגנטי ומעורר עניין בין עיצוב פנים לבין עיצוב חוץ, ויש אינספור פתרונות עיצוב נוף יצירתיים, איתם ניתן 'לשחק' ולהתאים לסגנונות חיים שונים ומגוונים. 

הינה כמה מהסודות ליצירת סינרגיה בין עיצוב חוץ לבין עיצוב פנים באזורי מגורים:

  • סכמות צבעים דומות – אחת הדרכים היעילות ליצירת קשר בין הפנים לבין החוץ היא שימוש בסכמת צבעים דומה הן בחוץ והן בפנים. כך למשל, אם פנים הבית מעוצב בצבעים חזקים, אני דואגת לשמור על עקביות ולשלב בחוץ צמחים, ריהוט גן, אדניות, חיפויים גם כן בצבעים חזקים. אם עיצוב הפנים מבוסס על סכמת צבעים וגוונים כפריים, אעצב את החצר והגינה בצבעים בהירים ורכים של חום, ירוק, תכלת ובגוונים ניטרליים.
  • שימוש בחומרי גלם תואמים – בבואי לבחור את חומרי הגלם לעיצוב נוף הגינה והחצר אני מקפידה לתאם בין חומרי הגלם בהם נעשה שימוש בפנים הבית לבין אלו שבהם אשתמש בחוץ. אם בעיצוב פנים הבית שולטים חומרי גלם כמו אבן, עץ או אלומיניום/מתכות, אבחר לעבוד עם חומרי הגלם האלו גם לעיצוב הנוף שבחוץ כדי להבטיח המשכיות. אשלב חומרים אלו בריצוף, בחיפויים, בריהוט הגן, בשבילי ההליכה, בגדרות, בבריכה ועוד.
  • עקביות בסגנון ובסטייל – אחד אוהב סגנון איטלקי, אחרת עיצבה את ביתה בסגנון ספרדי, במשפחה אחרת הטון העיצובי השולט בבית הוא מרוקאי. אין גבול לסגנונות העיצוב המרהיבים האפשריים, ותפקידי כמעצבת נוף הוא 'לזרום' עם סגנונם של כל לקוחה ולקוח וליצור קשר עיצובי מהודק וקולח בין החוץ לבין הפנים. אם עיצוב פנים הבית מודרני ומינימליסטי, אדאג לעיצוב נוף הייטקיסטי דרך חיפויי בטון חשוף וריהוט גן המתכתב עם העיצוב המינימליסטי של רהיטי הסלון. אם עיצוב פנים הבית הוא חם ועתיר פריטי נוי וחפצי אמנות, אשלב ריהוט גן בטקסטיל תואם ואדאג לעיצוב חם ועשיר גם בפריטים ובאלמנטים שבחוץ.
  • ניצול מיטבי של פתחים ומשאבים טבעיים – הדלתות והחלונות שחוצצים בין פנים הבית לבין הגינות הם גם כלי עיצובי בפני עצמו אבל הם גם אמצעי למינוף מיטבי של משאבים טבעיים כגון אור השמש. השמש גם מספקת לנו אור טבעי והיא גם מהווה מקור לחימום, להצללה ולצינון. לכן, בראש ובראשונה אני מנצלת את קרני השמש על מנת להפחית את צריכת החשמל. כאשר אני מתכננת את נוף הגינה אני מקפידה שהשמש לא תסנוור, בימים הקרים תחמם ובימים החמים של השנה תספק לדיירים מנה גדושה של צל. בנוסף לכל זאת ולא פחות חשוב מכך, חלונות ודלתות הן אלו שאמונות על הכנסת הטבע אלינו הביתה. חלונות ודלתות שקופים מאפשרים למי שנמצא בתוך הבית הצצה אל הנוף שבחוץ. לכן אני מקפידה שגם אלמנטים עיצוביים של הפתחים השונים יעלו בקנה אחד עם העיצוב שבחוץ – למשל על ידי שימוש בפרופילים דומים (פרופיל בלגי, פרופיל מתכת או פרופיל אלומיניום) לתוחמים, גדרות וסוככים שבחצר או גימורי זכוכיות תואמים.

אז אם אתם מתכננים לבנות בית חדש, לבנות פרויקט מגורים חדיש או אם אתם מעוניינים לשפץ, שלדרג ולשפר את הקשר שבין עיצוב החוץ לבין עיצוב הפנים בדירה או בבניין קיימים, אשמח לעמוד לשירותכם!

אהבתם? שתפו את הכתבה >>

שאלה? ייעוץ? כתבו לי!

כשמדובר בתכנון ועיצוב מרחב חוץ, טבעי שתתעוררנה שאלות. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר כעת ולהעזר בידע ובניסיון שצברתי, כדי לקבל החלטות מושכלות ונבונות.

אשתמש בפרטים רק כדי ליצור איתך קשר בטלפון או בווצאפ. אני לא שולחת חומר פרסומי או ספאם.