דגשים לעיצוב החצר בעת תכנון הבית

לעצב את גן העדן הפרטי שלכם

חצר מעוצבת היטב מעניקה יתרונות רבים הן למשפחה והן לסביבה. היא מאפשרת ליצור מעין גן עדן פרטי, המותאם באופן מושלם לא רק לעיצוב פנים הבית אלא גם לטעמכם, לצרכיכם, חלומכם ולסגנון חייכם. חצר מטופחת המתוכננת נכון מספקת אתנחתא מקצב החיים המהיר, היא משפרת את איכות האוויר שנושמים ומאירה את כל סביבת המגורים בצבעים ובגוונים חיים. 

עיצוב החצר בעת תכנון הבית מאפשר למתכנני נוף, מעצבי פנים ואדריכלים לשלב כוחות ומוחות יחדיו ולעבוד בשיתוף פעולה מלא, ואם מקדימים לתכנן את החצר כבר בעת תכנון הבית ניתן להביא לחסכון אנרגטי, לצמצם את עלויות ההקמה ומשאבי התחזוקה ולנצל באופן מיטבי את נתוני הסביבה. 

זה מתחיל בתכנון מקדים

בעת תכנון בית חדש, השטח שמוקדש לחצר הוא כמו בד קנבס חלק הממתין למשיכות המכחול הראשונות של הצייר. זהו הזמן האידיאלי לתכנן את עיצוב החצר מאחר שניתן להשתלב ולקחת חלק בעיצוב הכולל, בתכנון האדריכלי, להיות מעורבים בתכנון ההנדסי של התשתיות הפרטיות שעתידות להבנות, ולהכיר מקרוב גם את התשתיות האזוריות הקיימות. 

כשהקרקע חלקה, נקייה ובתולית אפשר להתחיל ולבחון ביסודיות את השטח ולקבל תמונה מלאה באשר לנתוניו הבסיסיים –  להעריך ללא כל הפרעה את סוג האדמה ואת טיבה, לבחון את פני השטח (מישורי, תלול, מתון, מדורג), את כיווני השמש וכיווני האוויר ואת מפת האקלים המקומית והאזורית.

וממשיך בהקשבה, התאמה ובהגשמה

לאחר מיפוי יסודי של נתוני השטח מגיע שלב ההקשבה; הקשבה לדרישות, לרצונות, לצרכים הייחודיים ולחלומות של בני המשפחה, והקצאת קשב גם לסגנון העיצובי המתוכנן לפנים הבית. 

המטרה בעיצוב החצר בעת תכנון בית היא, אפוא, משולשת: 

  1. להתאים את העיצוב לנתוני השטח והסביבה הייחודיים – לשלב צמחים, עצים, שיחים ופרחים שמתאימים לסוג הקרקע ולתנאי האקלים המקומיים והארצישראליים (דוגמת: גפנים, עצי זית, עצי אלון והדרים). לשתול צמחים רב שנתיים ועונתיים המבטיחים לבלוב, צבעים ופריחה לאורך כל עונות השנה. להתאים את גובהם של הצמחים לנתוני השטח ולעיצוב (צמחים בגבהים מדורגים במקרה של יצירת מסלעות מדורגות או במצב של חצר עם מספר מפלסים, שיחים או עצים צפופים וגבוהים בנקודות שמעוניינים ליצור חציצה ותיחום וצמחי מוקד היכן שרוצים לתת הדגשה). חשוב לשתול צמחים בהתאם לצרכי התאורה שלהם (שעות נדרשות של שמש ישירה). ובהתאם לתנאי השטח, לעיצוב החצר ולסוגי הצמחייה מתכננים תשתיות חשמל ומים ומתאימים גם אוטומציות השקיה, ניקוז, דישון והזנה.
  1. לממש את מלוא חזונם, צרכיהם ושאיפותיהם של בני הבית – עיצוב החצר בעת תכנון הבית מאפשר להגשים באופן מלא גם את החזון, הצרכים והחלומות האינדיבידואליים של בני הבית. הרי יש יותר מדרך אחת לעצב גינה יפה, מטופחת, אסתטית ופורחת, ולמעשה אין גבול לאפשרויות העיצוב ולאלמנטים שניתן לשלב בגינה. ניתן לעצב פינות חמד, בריכות נוי, בריכות דגים ובריכות שחייה. אפשר לשלב פינת ברביקיו מאובזרת, טאבון, ברים או מטבחים חיצוניים. ניתן לעצב פינות אירוח,  פינות "זולה" ורגיעה, פינת זן עם ערסלים או פינת משחקים עם נדנדות לילדים קטנים. ניתן ליצור משחקי תאורה מעניינים לשעות הלילה בעזרת נורות מיוחדות וססגוניות. אפשר לגונן מפני קרני השמש היוקדות בקיץ וליצור הצללה בעזרת פרגולות מעוצבות וסוככים מיוחדים. ניתן לשלב מסלעות וליצור שבילי הליכה משלל חומרים במגוון דוגמאות, צבעים ומידות, ואפשר לשלב מזרקות, מפלים וקירות ירוקים.
  1. לדאוג שעיצוב החצר ישתלב בהרמוניה עם אופיו העיצובי של הבית – עיצוב החצר בעת תכנון הבית מאפשר לתכנן חצר שתשתלב בהרמוניה עם עיצובו של פנים הבית. את העקביות בין עיצוב הפנים לבין עיצוב החצר ניתן ליצור בעזרת בחירת צבעים וגוונים דומים, למשל זהות בין הטקסטיל שבסלון ולבין הטקסטיל שבריהוט גן. שימוש בחומרי גלם זהים בחצר ובתוך הבית יכול גם כן להעצים את תחושת ההמשכיות בין הפנים לבין החוץ. גם שמירה על סגנון עיצובי אחיד בפנים ובחוץ תורמת לסינרגיה. בחירה בריצוף, חיפויים, אמצעי תאורה, סוגי גימורים וחפצי נוי – זהים, משלימים או דומים תתרום אף היא ליצירת חיבור קונספטואלי ועיצובי בין החלל החיצוני לחלל הפנימי.

מתכננים לבנות בית ורוצים לעצב חצר פרטית קסומה ופונקציונלית המביאה לידי ביטוי את צרכיכם ומממשת את חלומכם? אם אתם מחפשים מתכננת נוף מנוסה ומקצועית שעובדת בשיתוף פעולה מלא עם אדריכלים, מהנדסים ומעצבי פנים, אני כאן לשירותכם.

אהבתם? שתפו את הכתבה >>

שאלה? ייעוץ? כתבו לי!

כשמדובר בתכנון ועיצוב מרחב חוץ, טבעי שתתעוררנה שאלות. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר כעת ולהעזר בידע ובניסיון שצברתי, כדי לקבל החלטות מושכלות ונבונות.

אשתמש בפרטים רק כדי ליצור איתך קשר בטלפון או בווצאפ. אני לא שולחת חומר פרסומי או ספאם.