בחירת עצים לגינה הפרטית

בחירת עצים לגינה הפרטית – 7 טיפים ששווים זהב

(מתוך הרצאת זום בנושא "בחירת עצים לגינה הפרטית" אשר התקיימה ביוזמת עמותת אילנאי ישראל במסגרת קידום הנושא: 'גידול ושמירה על עצים במרחב הפרטי בסביבה מיושבת')

בבואנו לבחור עצים לגינה הפרטית, נתקל בעצים מסוגים שונים: נשירים, ירוקי עד, עצים עם פרי למאכל, עצים בעלי צורת צמרת סוככנית או זקופה או בכותית, עצים גדולים או קטנים וכיוב'.
כל כך הרבה עצים, ומנגד כל כך הרבה צרכים; יש אדם שיתעניין בעץ אשר נותן פרי למאכל, ומנגד אחר ירצה דווקא עץ שמצטיין בפריחה זוהרת, ללא פירות כלל. יהיה אדם שיעדיף עץ קטן וקומפקטי, ומנגד אדם שמעוניין בעץ רחב נוף וגבוה שיספק הצללה לאורך כל השנה.
אז איך בוחרים עצים לגינה הפרטית, או אם נדייק – על פי אילו פרמטרים? קבלו במתנה ממני 7 טיפים שילוו אתכם בהחלטה החשובה.

כלל יסוד 

לפני שנעבור על הפרמטרים השונים, נזכור תמיד את כלל היסוד:
עלינו למצוא את העץ שיענה על הצרכים שלנו, ויתאים בתכונותיו לגדול בשטח הקיים. שימו לב שאין עץ אחד שמתאים לכל המקרים.
כדי לקבל החלטה מושכלת, יש לתת את הדעת למספר פרמטרים:

 1. מהו ייעודו של העץ?

בבואנו לבחור עצ/ים שישתלבו בגינה הפרטית שלנו, הפרמטר הראשון שיהיה עלינו לתת עליו את הדעת הוא: ייעודו של העץ.
האם הייעוד העיקרי של העץ הוא לצרכי הצללה בחצר? האם עץ מאכל? האם לצורך הוספת צבע ועניין בגינה? האם בחרנו לשתול את העץ כדי ליצור מעין מחיצה מהשכנים, אולי לחילופין נעדיף שהעץ ישמש כמוקד הגינה?

 1. מיקום העץ ביחס לבית

כלומר, מהי מידת הקרבה של העץ לבית.

הפרמטר השני שיהיה עלינו לבדוק הוא מה המרחק הנכון למיקום העץ ביחס לבית ובאיזה צד?
נרצה שהעץ יהיה ממוקם כך שהצמרת שלו לא תכסה את הגג או תתחכך בקירות (ובוודאי שהגזע חייב להיות מרוחק מהקיר!). התסכלו בספרות על קוטר הצמרת ושתלו כך שהמרחק בין הגזע לקיר הבית יהיה גדול ב-30% מרדיוס. 

קרבתו של העץ למבנה ומיקום נכון שלו, כך שיצל על הבית בשעות החמות, תורמת רבות להורדת הטמפרטורות בבית ובכלל בקרבתו של העץ. נכון יהיה למקם אותו מעל החלונות הדרומיים והמזרחיים של הבית ובכלל לאורך חזיתות אלו.

בהמשך לאותו רעיון נכון יהיה למקם עצים מעל לרחבה מרוצפת או שביל בחצר הבית.

 1. צללית העץ ומידותיו כעץ בוגר

הפרמטר השלישי שיהיה עלינו לקחת בחשבון בבואנו לבחור עץ לגינה, הוא מידותיו הסופיות של העץ. פרמטר זה מורכב ממספר סעיפים:

 • גובה העץ וקוטר הנוף המירבי בבגרותו – את הנקודה הזו יש לבדוק לעומק בספרות המקצועית (או לחילופין ליצור קשר). בדרך כלל אין די בהגעה למשתלה ובחירת העץ שנראה לנו המתאים ביותר, היות ואין לנו נתונים פיזיים על מראה העץ בבגרותו.
 • מהי צורת העץ? ישנן צורות שונות לעצים. יש לבדוק את צללית העץ (הסילואטה) שלו (גם כאן ניתן להעזר באילנאי או בספרות המקצועית) ולהתאים אותה לפי רצוננו. זה יכול להיות זקוף, סוככני/כיפתי, פירמידלי, בכותי, מעוגל ועוד.
  בבואנו לבדוק את צורת העץ, לא נתמקד רק במראה החיצוני של העץ, אלא בעיקר במידות העץ ביחס לשטח שיש לו להתפתח. נרצה לוודא שהעץ לא גדול מדי עבור שטח גינה קטן, ולהפך.
 1. התאמה אקלימית

יש לוודא שהעץ שנבחר יתאים לאקלים בסביבת המגורים. לדוגמא, ארז הלבנון שנשתל ביישוב מרום גולן הוא עץ שאוהב קור, ולפיכך פחות מתאים לגידול בגינה במישור החוף או במדבר. עצים דוגמת הארז זקוקים לקור תמידי, ואילו חום ולחות עלולים להזיק להם. בבואנו לבחור עץ לגינה הפרטית, יש לקחת בחשבון תנאי טמפרטורה, לחות,  שמש, רוחות, קרינה ותנאים אקלימיים נוספים שעשויים להשפיע קליטת העץ וצימוחו התקין.

 1. מופע העץ לאורך כל השנה

לאורך כל השנה יש לעץ מחזור חיים קבוע: לבלוב של העלים הצעירים, פריחה, הוצאת פירות והכנה לחורף. בתקופת ההכנה העץ נכנס לסוג של תרדמת חורף ו"מתעורר" באביב.
כצופים מהצד, נוכל להבחין במראה המשתנה של העץ לאורך כל עונות השנה, בהתאם למחזור חייו הקבוע, בין אם הוא מוגדר כעץ ירוק עד או נשיר.
לעצים שונים מופעים שונים: עוצמת פריחה משמעותית או לא, צבעי שלכת, צבעי לבלוב, צורת שלד פיסולית אשר נחשפת בשלכת או ריחות מיוחדים שעולים במהלך השנה. נבדוק לעומק את מופע העץ הרצוי לאורך כל השנה, ונתאים אותו לצרכים הייחודיים שלנו.

 1. סוג הקרקע ובית הגידול התת-קרקעי

סוג הקרקע בחצר הבית, ישפיע במידה ניכרת על קליטת העץ. רצוי לבדוק מראש מה סוג הקרקע המקומית, כדי להבין כיצד לשתול את העץ המבוקש וכיצד להשקותו בהמשך.
ככלל אצבע, מומלץ לטייב את בור הנטיעה בחומר אורגני, במים במידה מספקת ולהגן על העץ בזמן הנטיעה כדי לאפשר צימוח מיטבי בקרקע הקיימת.

עלינו לזכור שהתפתחות תקינה של העץ תלויה גם במרחב תת קרקעי נאות הן מבחינת נפח בית הגידול והן מבחינת איכות הקרקע (הזנה מינרלית, רטיבות, חומר אורגני ועוד). עץ ששורשיו יהיו מוגבלים מבחינת מקום לא יגיע לגודלו המקסימלי, או לחלופין, ירים מדרכות ויבקיע חומות כדי להתפתח.

 1. אחזקה שוטפת וטיפול בעץ

נטיעת עצים אינה פעולת שגר ושכח. יש לטפל בעץ באופן שוטף, כדי להבטיח צמיחה עקבית והנאה לאורך שנים רבות. אחזקה שוטפת וטיפול בעץ כוללת גיזומי עיצוב לעצים צעירים, גיזומי אחזקה וטיפול, מניעת מחלות ומזיקים, דישון ועוד.
טיפ קטן וחשוב: הדרך הטובה ביותר לשמור את העץ בבריאות תקינה, היא על ידי דישון אורגני באופן שוטף. מומלץ לדשן בעקביות באביב ובסתיו (עונות הצימוח).

יש לכם שאלות? רוצים לקבוע פגישת ייעוץ בגינה שלכם לבחירת עצים וצמחיה? אשמח לעמוד לשירותכם.

אהבתם? שתפו את הכתבה >>

שאלה? ייעוץ? כתבו לי!

כשמדובר בתכנון ועיצוב מרחב חוץ, טבעי שתתעוררנה שאלות. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר כעת ולהעזר בידע ובניסיון שצברתי, כדי לקבל החלטות מושכלות ונבונות.

אשתמש בפרטים רק כדי ליצור איתך קשר בטלפון או בווצאפ. אני לא שולחת חומר פרסומי או ספאם.