אדריכלית נוף

מתכננת נוף – מה הם תפקידיה?

סיבוב קצר מחוץ לבית הפרטי שלכם, יגלה לכם עד כמה השקיעו באדריכלות הנוף בסביבת המגורים.
הכיכר עם הפסלונים בצומת ליד הבית? פרי עבודה מאומצת של מתכננת נוף מקצועית. הפארק העירוני שאתם אוהבים ללכת אליו? מתכננת נוף תכננה, שרטטה, דייקה ושקלה את כל הפרטים הקטנים ביותר, החל מהטופוגרפיה של השטח, עיצוב אזורי התכנסות מרכזיים, בחירת חומרים והתוויית קו עיצובי, מציאת פתרונות ניקוז איכותיים וכלה בבחירת סוגי הצמחיה ואופן ההשקייה במקום.
אדריכלות נוף הינו תחום החולש על היבטים רבים – החל מעיצוב חצר הגינה הפרטית ועד לתכנון פארק עירוני רחב ידיים. מתכננת נוף מתמחה בעיצוב מתחמי חוץ; גינות פרטיות, טיילות, תכנון פארקים ציבוריים, עיצוב נופי בכיכרות ושבילי גישה לישובים, גני אירועים וכן יצירת אלמנטים עיצוביים שונים במתמחים ציבוריים. הדגש בעיצוב הוא על יצירת מתחמים שיהיו פונקציונליים ואסתטיים כאחד, ויתאימו במדויק עבור צרכי הלקוח.
מה הם תפקידיה של מתכננת נוף במסגרת הפרויקט? בכתבה הנוכחית נעבור על החשובים שבהם.

סקירת אתר הפרויקט והיכרות עם המשתמשים

לפני תחילת תכנון הנוף והתחלת עבודת העיצוב, מתכננת הנוף תערוך סקירה מלאה של אתר הפרויקט, בכדי להבין את התנאים הייחודיים הקיימים בו. הסקירה מתמקדת בתוך שטח התכנון וכוללת גם את השטחים הגובלים בו וכן את הרצף שמחוץ לאתר (בתוך ישוב, או שכונה כחלק מאזור אורבאני). הסקירה כוללת ניתוח הטופוגרפיה (המאפיינים הפיזיים של האדמה, כולל גובהה, צורתה וקווי המתאר שלה), תנאי הקרקע והצמחייה הקיימת. ילקחו בחשבון גורמים נוספים כמו אקלים אזורי, חשיפה לשמש ודפוסי רוח בעת תכנון מרחב החוץ. למעט הנתונים הפיזיים תסקור מתכננת הנוף גם את ההקשר התרבותי-הסטורי-אנושי של משתמשי האתר (תושבי השכונה או דיירי הבית) כדי להיטיב ולהכיר את אופי האוכלוסיה, צרכיה והדרישות שעליהן נענה בתכנון.

עיצוב חללי חוץ

אחד התפקידים העיקריים של מתכננת הנוף בפרויקט, הוא לעצב חללי חוץ שיהיו פונקציונליים ואסתטיים כאחד. היא עובדת מול הלקוחות, על מנת להבין את הצרכים וההעדפות הייחודיים שלהם, ולפתח תוכנית עבודה העונה על הדרישות הללו. העבודה כוללת עיצוב כללי של האתר, קביעת גבהים אבסולוטיים והתאמת סכמת תנועה וניקוזים, בחירת חומרים דוממים לשימוש בריצופים, קירוי ובניה של אלמנטים, תכנון משלים כגון מעקות, חומות וגדרות, במות, מחיצות, תאורה, בחירת ריהוט גן כגון פינות ישיבה, ספסלים, ערסלים ונדנדות, שולחנות חוץ, מתקני משחק, ברזיות, אשפתונים, בורות אש, חפצי נוי ועוד ועוד. בנוסף אמונה מתכננת הנוף על בחירת צמחיה מתאימה, מערכות השקיה, ואלמנטים עיצוביים אחרים בכדי ליצור עיצוב מגובש המשלים את הסביבה ויוצר הרמוניה.
בין היתר, מתכננת נוף אחראית על עיצוב מרפסות וחצרות ירוקות, שימשיכו את עיצוב הפנים של הבית, כאשר הדגש הוא על ארגון חכם של המרכיבים בשטח כדי להשתמש בו בצורה אופטימלית.

כדי לתרגם את העיצוב לתכנון מקצועי ובר ביצוע מתורגמים הרעיונות לתכניות עבודה (תשריטים), מפרטים (How To) וכתבי כמויות ואומדנים.

עבודה עם הסביבה

מתכננת נוף מנוסה מתמקדת ביצירת חללי חוץ המותאמים לסביבה בה הם מוקמים, שכוללים מינימום תחזוקה וטיפול בעתיד. לדוגמא באתר בקרבת הים נבחר בחומרים העמידים ביותר לתנאים אלו והצמחים הנבחרים יהיו מותאמים ללחות, המלחה, רוחות וכיוב'.  

עבודתה כוללת גם תכנון טופוגרפי המשתלב עם תנאי המקום והמקדם ניקוז לפי הנתונים הטבעיים הקיימים באתר.
כך למשל: נקפיד תמיד שניקוז המים יפנה מהמבנה כלפי חוץ כך שהמים יזרמו לאזור אליו נרצה להכווין אותם (בריכה טבעית, שלולית חורף או ערוגות מגוננות) או החוצה מהשטח (לתשתית ניקוז ציבורית ו/או בהתאם לטופוגרפיה הטבעית). כל בית פרטי או פארק ציבורי מתקיים בתוך שטח נתון שבו כבר קיימת סכמה ניקוזית לפי הטופוגרפיה המצויה באזור; תפקידה של מתכננת הנוף היא לאתר את אותה סכמה ולהתאים את תכנון הניקוז שבתוך השטח לזה החיצוני.

האקלים המקומי משפיע רבות על בחירות הצמחיה בכל אתר; באזור מדברי נבחר צמחים העמידים לחום ושעות רבות של שמש ישירה, אשר יודעים להתמודד עם קרקע חמה ואשר מסתפקים בהשקייה חסכונית. באזורים הררים וקרירים נתאים צמחים אשר אוהבים טמפ' נמוכות, עמידים לקרה ואוהבים משקעים רבים.

תאימות לתקנים

מתכנני נוף חייבים לעמוד במגוון תקנים ודרישות בעת תכנון חללי חוץ. עבודתם כוללת גיבוש תוכנית ריאלית העומדת בתקנות הבניה המקומיות, עבודה לאור הנחיות הרשות המקומית, שמירה על ערכי טבע ומורשת, עמידה בתקנות סביבתיות לשמירה על עצים ודרישות נוספות. הם גם פועלים לצד אנשי מקצוע ויועצים אחרים, כמו מהנדסים אזרחיים ואדריכלים, כדי להבטיח שהתכנון ישתלב עם היבטים אחרים של הפרויקט.

לסיכום,

למתכננת הנוף תפקיד מרכזי בעיצוב חללי חוץ; היא אחראית על תכנון דקדקני מתחילתו ועד סופו והכנת 'תיק פרוייקט', קבלת אישורים מהגורמים הרלוונטיים, תיאום אל מול יועצים נוספים, ליווי הפרוייקט בעת הביצוע, בדיקת איכות ולבסוף אישור ביצוע.

אם אתם זקוקים לסיוע של מתכננת נוף מקצועית בפרויקט שלכם, נותר לכם  להגיע אלי עם ההעדפות שלכם… כל השאר עליי!
אתרגם את הצרכים שלכם למרחב חוץ יצירתי ומוקפד, עם דגש על הפרטים הקטנים ביותר, שעושים את ההבדל.

אהבתם? שתפו את הכתבה >>

שאלה? ייעוץ? כתבו לי!

כשמדובר בתכנון ועיצוב מרחב חוץ, טבעי שתתעוררנה שאלות. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר כעת ולהעזר בידע ובניסיון שצברתי, כדי לקבל החלטות מושכלות ונבונות.

אשתמש בפרטים רק כדי ליצור איתך קשר בטלפון או בווצאפ. אני לא שולחת חומר פרסומי או ספאם.